Ervaringen van leerlingen

Ervaringen van leerlingen

Leerlingen, docenten en ouders zijn nu bijna twee weken thuis aan het werk. Dat gaat met vallen en opstaan. Op een eerder moment deelden we de ervaringen van een docent en mentor al, in dit artikel laten we verschillende leerlingen aan het woord. De reacties geven wel een mooi van beeld het dubbele gevoel dat ze ervaren:

Kira Porte uit leerjaar 1 beschrijft het heel beknopt en helder: ‘Ik vind het wel fijn, omdat je gewoon op je eigen tempo kan werken. Ik mis mijn vrienden wel, maar gelukkig kunnen we wel gewoon bellen. De docenten mis ik een beetje, want ik snap het soms niet. In het begin snapte ik er niks van, maar mijn mentor heeft alles goed uitgelegd.’

Yigit Uslu uit leerjaar 2 vindt het een beetje fijn: ‘Omdat je kan werken op je eigen tempo en wanneer je wil.’

Lara Thijsebaard uit leerjaar 4 heeft zich aan het begin veel zorgen gemaakt, maar heeft ook veel steun ervaren bij haar mentor. Ze beschrijft haar ervaringen van de eerste week: 'Op het moment dat werd besloten dat de scholen dicht zouden gaan, kwam X11 meteen in actie. De eerste maandag dat de scholen gesloten werden kwamen leraren op X11 samen om te vergaderen hoe wij toch alle lesstof zouden kunnen maken/begrijpen vanuit huis. Voor mijn leerjaar was het natuurlijk uiterst belangrijk dat wij alsnog les zouden kunnen krijgen omdat wij ons aan het voorbereiden zijn op onze eindexamens. Op de eerste dinsdag had de school ons al goed geïnformeerd over wat er moest gebeuren en hoe onze school met de situatie omging. Onze mentor had ons op maandag al meerdere updates gegeven over hoe school hier ongeveer mee om zou gaan dus we waren voorbereid op de eventuele huiswerkopdrachten. Onze school zou gaan werken met Microsoft Teams dat is een programma dat een beetje lijkt op Skype maar er zitten opdrachten in en je zit in een groep met je klas. Via teams kan je bellen met alle docenten als je de huiswerkopdrachten die je op magister kan vinden niet begrijpt. Onze school heeft een rooster gemaakt waarin duidelijk is in welke uren je een bepaalde docent kunt bereiken. Echter zeggen de meeste docenten dat je ze de hele dag door kunt bereiken voor vragen en dat is natuurlijk erg prettig. De huiswerkopdrachten die je op magister kunt vinden moet je ingeleverd hebben voor een bepaalde deadline dit zal meestal per week gaan maar als je een grote opdracht hebt zoals een practicum bij Nask zal je hier twee weken voor krijgen. Het fijne aan de manier waarop X11 met deze situatie omgaat is dat als je iets niet afkrijgt door je slome computer thuis of een andere reden X11 je hier gewoon mee kunt helpen. Ik denk persoonlijk dat X11 het in een korte tijd allemaal best goed geregeld heeft en ik hoop dat dit op andere scholen net zo goed verloopt.

Iris Renkers uit leerjaar 1 heeft ook baat bij Teams, ze schrijft: ‘Ik vind het leuk. Dat werken gaat bij mij heel goed. Voor de uitleg hebben we gelukkig Teams, want de uitleg op Magister snap ik niet zo. Ik moet het horen van mensen anders snap ik het niet. Maar voor de rest gaat het hartstikke goed thuis. School is leuk en het gaat goed.’

Diony Coombs uit leerjaar 2 schrijft daarentegen: ‘Ik vind het niet bepaald handig of leuk om online te werken. Om eerlijk te zijn het is wat ingewikkelder en op school heb je je werk meteen.’

Luka Goedhart uit leerjaar 1 haalt uit de situatie ook specifieke positieve punten voor haar eigen ontwikkeling, ze schrijft: ‘Thuisonderwijs is leerzaam. Want je zit thuis en niet op school dus de juf/meester kan niet zeggen: “Doe nu dit doe nu dat”. Nu moet je je eigen planning maken, je moet je zelf gaan motiveren. School is veel leuker maar thuis kun je wel zelf kiezen wanneer je pauze neemt.’

Yulai Smits uit leerjaar 4 schrijft, overigens nog voordat bekend werd dat de centrale eindexamen werden afgelast: ‘Ik vond de afgelopen week een beetje wennen maar een leuke nieuwe ervaring. Het onderwijs op afstand gaat goed en er wordt duidelijk met ons gecommuniceerd over opdrachten en huiswerk (…) Ik vind dat de school het ondanks deze rare situatie goed op pakt en ons zo goed mogelijk probeert te ondersteunen. Zo hebben we toegang gekregen tot de app Mr. Chadd waar je uitleg kunt krijgen over vakken. En alle docenten proberen ons zo goed mogelijk te helpen. Wat ik wel mis is het bij elkaar zijn en de gezelligheid met mijn vrienden en vriendinnen. Maar die gezelligheid hebben we nu ook als we bellen met elkaar, gelukkig bestaan er telefoons.’

Ook Zara van Rooijen uit leerjaar 4 ziet voor- en nadelen: ‘Aan de ene kant krijg je minder aandacht en toezicht van je docent en ben je dus meer op jezelf aangewezen. Aan de andere kant krijg je veel meer 1 op 1 aandacht en kan je op elk moment je vragen stellen, ook kan je op je eigen niveau en tempo werken. Ik vind dit wel fijn omdat je nu zelf bepaalt wat je wanneer kan doen. Ik mis het sociale deel wel heel erg, je vrienden zien, de pauzes en de gezelligheid tussendoor. Ik zit in het examenjaar en vind het echt jammer dat ons laatste schoolfeest nu niet doorgaat, ook de kijkavond voor de vierdejaars is afgelast. Op die avond konden we ons zelf georganiseerde festival aan ouders en vrienden laten zien. Een echte laatste normale schoolweek op X11 zullen we dus niet meer ervaren, want ik ga ervan uit dat we allemaal slagen!

Selina Lahr uit leerjaar 2 vindt dat er best veel van haar gevraagd wordt, ze schrijft: ‘Ik vind het allemaal een beetje onhandig. En ik vind het er persoonlijk heel overzichtelijk eruit zien. Aan de ene kant vind ik het een wel chill, want je kan zelf kiezen wanneer je het aan begint. Maar aan de andere kant vind ik het heel veel eruitziet op Magister (wat niet zo is, maar zo lijkt).’

Maartje Schuurmans uit leerjaar 2 schrijft zelfs: ‘Docenten doen hun best, dus veel kan je niet er over zeggen dat zoveel opdrachten je soms heel veel tijd kosten. Maar dat moeten ze soms wel beter beseffen.’

Tharon Vermaak uit leerjaar 3 schrijft: ‘Vanuit huis met school bezig moeten zijn, is best een verandering. Het is fijn dat het wat vrijer is en dat je niet meer op ieder moment iets "moet". Het vraagt ook wel veel eigen verantwoordelijkheid en het is wel een kunst om daar goed mee om te gaan. Je gaat ook wel beter merken dat hulp belangrijk is, omdat sommige stof best moeilijk is en dan is het handig als iemand er meer over vertelt. Ook is het over een tijdje misschien wel moeilijk om weer opnieuw naar school te moeten gaan en weer in de strakke structuur te zitten. Je weet dat dat moment er weer aan zit te komen, maar toch zal het een behoorlijke switch zijn. Ik hoop dat de school er rekening mee houdt dat dat voor de leerlingen weer even wennen zal zijn. Positief is wel dat leerlingen in deze periode beter leren hoe ze met huiswerk om moeten gaan.

Benjamin Miranda Palma uit leerjaar 2 schrijft over afleiding: ‘Ik vind het best wel irritant want ik kan snel afgeleid worden. Maar soms is het best wel fijn want dan kan ik wat rustiger werken.’

Pepijn Conraads uit leerjaar 2 sluit af met een praktisch positief punt: ‘Ik vind het fijn om het allemaal fijn om het allemaal zelf in te plannen, het is wel echt iets nieuws. Ik vind werken thuis minder fijn dan op school, want je raakt snel afgeleid, maar het is nog wel fijn dat ik niet naar school hoef te fietsen.

Onderzoek naar welzijn

Mentoren hebben de afgelopen periode steeds nadrukkelijk contact gehouden met leerlingen en in sommige gevallen met ouders om een beeld te krijgen van hoe het met hen gaat. Nu de scholen mogelijk langer gesloten blijven, willen we verder onderzoeken hoe het gaat met de leerlingen, om daar vervolgens beter naar te kunnen handelen.

Om een beter beeld te krijgen van het welzijn van de leerlingen zal een enquête gemaild worden naar alle leerlingen en alle ouders met de vraag of deze uiterlijk 30 maart 12.00 uur ingevuld kan worden. Op basis van de uitkomsten van de enquête en van onze eigen ervaringen als team, willen we ons afstandsonderwijs aanpassen en verbeteren, zodat onderwijs de komende periode voor leerlingen, docenten en ouders een prettige en waardevolle ervaring blijft (en niet bijvoorbeeld teveel frustratie in de hand werkt).

Mocht je graag buiten de enquête willen reageren of iets willen delen, neem dan contact op met de mentor of mail naar jeppedenuijl@x11.nu

Jeppe den Uijl is projectleider bij X11

Reageer op dit artikel

Ook interessant