Fonts, vormen, headings en samenwerkingen met externe opdrachtgevers

Fonts, vormen, headings en samenwerkingen met externe opdrachtgevers

Wat is een heading? Wat doet een call-to-action? Hoe ziet een schreefletter eruit? Deze begrippen kwamen aan bod in het keuzevak Vormgeving & Typografie (VGTG) in het laatste blok MVI voor de derde klassen vmbo.

Naast leren van de verplichte theorie en begrippen bestond de opdracht uit het ontwerpen van een typografische poster: een uiting waarin woorden en lettertypes een belangrijke rol spelen in het uitdragen de boodschap.

Samenwerking externe opdrachtgevers

Speciaal voor deze opdracht werkten we samen met echte opdrachtgevers: bedrijven en organisaties die een serieuze ontwerpvraag hadden. We werken op X11 vaker met externe opdrachtgevers, bij het vak Technologie & Toepassing doen we bijvoorbeeld niet anders. Maar deze opdrachtgevers kwamen binnen via onze samenwerking met Nimeto, een van de creatief-technische mbo-scholen in Utrecht. Op Nimeto werken studenten steeds 8 weken aan schoolopdrachten en daarna 2 weken aan opdrachten van echte opdrachtgevers. Hoe leuk zou het zijn als onze leerlingen af en toe mee zouden kunnen draaien in deze cyclus? Want ze maken niet alleen kennis met hoe je werkt voor een opdrachtgever, maar komen op termijn ook in contact met de mbo-studenten van misschien wel hun vervolgopleiding.

Pilot

De afgelopen periode draaiden we een eerste pilot. De leerlingen konden kiezen uit vier verschillende briefings van opdrachtgevers om een ontwerp voor te maken. Elk met eigen wensen, richtlijnen en boodschap. Het was vervolgens aan de opdrachtgever om de beste inzendingen te kiezen. Er was keuze uit vier specifieke opdrachten waar promotie voor gemaakt moest worden: een producent van maaltijdshakes, een expositie voor kledingmerk dat sustainable fashion maakt, een winkelgebied in Amersfoort en het verhaal van een meisje die moet herstellen na een ongeluk en daar een boek over heeft geschreven

Resultaten

Afgelopen weken zijn de leerlingen losgegaan met fonts, kleuren, beelden en illustraties, wat een bonte verzameling aan ontwerpen heeft opgeleverd. Er is met veel enthousiasme en inzet aan de opdracht gewerkt. De opdrachtgevers waren dan ook aangenaam verrast door deze creatieve uitspattingen! De pilot is ook de docenten goed bevallen: door het concrete karakter van de opdracht en de briefings waren de bedachte ideeën heel goed te begeleiden.

Vervolg

Komend jaar wordt de samenwerking met Nimeto en de externe opdrachtgevers verder uitgebreid. Zo leren onze leerlingen van studenten die al verder zijn in het creatief-technische vak en doen ze door te werken voor echte opdrachtgevers ook dat extra stukje praktijkervaring op!

Bas van Hemert is docent bij X11

Reageer op dit artikel

Ook interessant